› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Pacjenci otrzymają prezent. Zobacz z jakiej okazji

› bieżące ponad rok temu    21.08.2013
Joanna Siudak
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
 fot. Konrad Kosacz

Wojewódzki Szpital Zespolony we wrześniu obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Mimo wielu rewolucji i przemian. Od roku 1988 w szpitalu nie zmieniło się jedno – wciąż najcenniejszy jest człowiek. Poza tym jakość usług medycznych stale rośnie. Tylko od początku 2009 roku do szpitala trafia specjalistyczna aparatura medyczna warta prawie 19 mln zł. Do Elbląga kierowani są pacjenci z całego regionu. Dziś część druga historii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Ważny przełom wieków

W roku 1999 - na skutek reformy administracyjnej kraju – Elbląg traci status miasta wojewódzkiego i przyłączony zostaje do Warmii i Mazur. Wojewódzki Szpital Zespolony
w Elblągu staje się jednostką podległą Marszałkowi Województwa.

Równocześnie rozpoczyna się ogólnopolska reforma służby zdrowia; powstają Kasy Chorych.

1999 to także historyczny rok, w którym w Elblągu gości papież Jan Paweł II.

Personel szpitala otrzymuje misję zabezpieczenia medycznego podczas wizyty głowy Kościoła na elbląskim lotnisku.

Równocześnie Wojewódzki Szpital Zespolony nadal poszerza zakres usług medycznych otwierając Oddziały Dziennego Pobytu: Diabetologiczny, Dermatologiczny, Neurologiczny, Chemioterapii, Psychiatryczny i Chirurgii Jednego Dnia.

W strukturach już działających oddziałów powstają zaś kolejne wysokospecjalistyczne pododdziały. Działalność rozpoczyna też Szkoła Rodzenia.

W 2000 roku w szpitalu otwarty zostaje Oddział Urologiczny, Oddział Rehabilitacyjny Dzienny i Dział Ratownictwa Medycznego.

Działalność rozpoczyna też Pracownia Rezonansu Magnetycznego i Pracownia Wszczepień Stymulatorów.

W r. 2001 szpital otrzymuje swój pierwszy Status Szpitala Akredytowanego (przyznawany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia) a także (utrzymywany przez kilka kolejnych lat) tytuł Najlepszej Placówki Medycznej Warmii
i Mazur
przyznawany przez czytelników „Dziennika Elbląskiego” i „Gazety Olsztyńskiej”.

Szpital otrzymuje też Warmińsko-Mazurską Nagrodę Jakości, dyrektor szpitala Elżbieta Gelert – tytuł Menadżera Roku 2001 w Służbie Zdrowia.

Dla szpitala jest to czas intensywnego podnoszenia kwalifikacji kadry lekarskiej
i pielęgniarskiej a także pierwszych, spektakularnych osiągnięć medycznych: kardiolodzy ze szpitala wojewódzkiego przeprowadzają jeden z pierwszych na świecie zabiegów inwazyjnego leczenia udaru mózgu spowodowanego zamknięciem tętnicy środkowej.

W 2002 roku zostaje uroczyście otwarty Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Pododdział Kardiologii Inwazyjnej.

Początek nowego milenium to także czas zakończenia budowy w szpitalu sieci komputerowej.

Rozpoczęto wdrażanie systemu informatycznego wraz z dostępem do Internetu. Powstała też szpitalna strona internetowa.

Zgodnie ze strategią

Powstaje pierwszy Plan Strategiczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na lata 2003-2007. Nadrzędnym celem nowo utworzonej strategii jest „ Zaspokajanie potrzeb zdrowotnych ludności poprzez utrzymanie II poziomu referencyjnego i wysokiej jakości oferowanych usług w poszczególnych specjalnościach”.

Lata 2003-2007 są dla szpitala czasem niezwykle dynamicznego rozwoju.

To kolejne lata budowania wizerunku firmy profesjonalnej i godnej zaufania pacjentów.

W tym czasie do szpitala trafia coraz bardziej nowoczesny sprzęt diagnostyczny, na oddziałach wprowadzane są nowe procedury medyczne, z inicjatywy pracowników szpitala organizowane są liczne sympozja i konferencje medyczne, zaś kadra placówki intensywnie się szkoli i znacząco podnosi poziom kwalifikacji zawodowych.

To czas, gdy elbląski WSZ zdobywa wiele kolejnych, bardzo prestiżowych nagród
w ogólnopolskich i regionalnych rankingach, konkursach i plebiscytach.

W roku 2004 Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu jako pierwsza placówka służby zdrowia w kraju otrzymuje Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania ISO.

Za szczególne zasługi w promowaniu Warmii i Mazur w kraju i za granicą przez kilka kolejnych lat szpital honorowany jest nagrodą „ Najlepszy z najlepszych” przyznawaną przez Marszałka Województwa.

Szpital ma już 20 lat

W 2008 roku WSZ świętuje jubileusz XX lecia. Należy do najlepszych i najbardziej liczących się placówek medycznych na Warmii i Mazurach. Zdobywa kolejne certyfikaty
i nagrody.

Równocześnie rosnące standardy i nowe wymagania prawne, jakie w tym czasie stają przed polskimi placówkami ochrony zdrowia, determinują dyrekcję szpitala do poszukiwania
i pozyskiwania dodatkowych źródeł finansowania szpitala. Elbląska placówka czerpie je m.in. z Unii Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia czy NFZ.

W 2008 roku zapada strategiczna decyzja o budowie na terenie szpitala nowoczesnego Bloku Operacyjnego ( z Odziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią). Inwestycja ma być współfinansowana ze środków UE.

Również w tym samym roku szpital pozyskuje środki unijne na realizację największego
w historii placówki programu profilaktycznego. W ramach projektu wykonanych ma być prawie 20 tysięcy bezpłatnych badań z zakresu profilaktyki raka jelita grubego i raka piersi.

W ciągu 20 lat funkcjonowania WSZ w szpitalnych oddziałach hospitalizowano prawie pół miliona pacjentów i przeprowadzono blisko 150 tysięcy operacji
( także onkologicznych). W elbląskim szpitalu wojewódzkim przyszło w tym czasie na świat niemal 23 tysiące noworodków.

Pięć ostatnich lat

Ostatnie pięciolecie (2009-2013) to dla szpitala czas realizacji największych w historii inwestycji budowlanych.

Dotychczas zielony teren za budynkiem głównym szpitala zamienia się w wielki plac budowy. W roku 2011 rusza olbrzymia inwestycja pn. „ Budowa Bloku Operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu”. Generalnym wykonawcą inwestycji zostaje firma MOSTOSTAL Warszawa S.A.

Budowa nowoczesnego, czterokondygnacyjnego pawilonu o powierzchni ponad 11 tys. m 2 trwa przez kolejne dwa lata i kosztuje ponad 57 mln zł.

To nie jedyne zmiany inwestycyjne w szpitalu. W tym samym czasie zakończona zostaje kompleksowa termomodernizacja głównego budynku szpitala. Równocześnie remontowane są kolejne oddziały i pracownie.

Istotnie rozszerza się również zakres usług medycznych świadczonych na terenie szpitala. Powstaje nowa Pracownia Radiologii Zabiegowej i Pracownia ESWL
( nieinwazyjnego kruszenia kamieni w przewodach moczowych).

Zaś z początkiem 2013 roku działalność rozpoczyna Elbląskie Centrum Radioterapii i Usprawniania, oferujące pacjentom chorym onkologicznie alternatywną metodę leczenia za pomocą napromieniowania.

Szpital z sukcesem kończy realizację trwającego przez trzy lata programu profilaktycznego, finansowanego z funduszy norweskich, wykonując w tym czasie blisko 20 tysięcy dodatkowych bezpłatnych badań. Dodatkowo, w ramach programu, szpital wzbogaca się
o sprzęt medyczny za 1,5 mln zł.

Równocześnie, z powodzeniem, realizowane są dodatkowe programy: profilaktyczne, inwestycyjne, informatyczne a także dotyczące zakupu nowego sprzętu.

Tylko od początku 2009 roku do szpitala trafia specjalistyczna aparatura medyczna warta prawie 19 mln zł.

W rok 2013 szpital wschodzi inaugurując duży program transgraniczny, realizowany wspólnie
z Miejską Stacją Pogotowia w Kaliningradzie. Efektem projektu będzie m.in. modernizacja bazy elbląskiego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Orzeszkowej i zakup 3 kolejnych ambulansów.

Jubileuszowe plany Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego

W roku 2013 szpital obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Główne uroczystości z tej okazji zaplanowano we wrześniu. Ma to być uroczysty Koncert Jubileuszowy w Teatrze im. A. Sewruka oraz piknik integracyjny dla pracowników szpitala i ich rodzin.

Będzie też specjalny prezent dla pacjentów i pracowników szpitala: jesienią 2013 roku działalność rozpocznie nowoczesny Blok Operacyjny z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz nowa Centralna Sterylizatornia.

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.