› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Nowe serce szpitala już bije. Wkrótce otwarcie bloku operacyjnego

› bieżące ponad rok temu    19.11.2013
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 2 ocen 12 / 67%
A A A
 fot. elblag.net

- Jesteśmy w przededniu otwarcia nowego bloku operacyjnego. Ta inwestycja stawia nasz szpital nie tylko w czołówce tego typu placówek w Polsce ale także daje nam poziom nie odbiegający od światowych standardów – mówiła dziś dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Elżbieta Gelert.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, przedstawiciele dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu mówili o nowym bloku operacyjnym. Dyrektor Konrad Piechowiak, odpowiedzialny za działalność techniczną szpitala, wskazał, że praktycznie wszyscy pracownicy placówki byli zaangażowani w prace przy nowym bloku.

- Wszystkim naszym pracownikom dziękujemy za ich wielki wkład w to przedsięwzięcie – dodała dyrektor Elżbieta Gelert.

Budowa nowego bloku operacyjnego trwała prawie 2.5 roku. Teraz obiekt przeszedł już wszystkie kontrole i odbiory. Został wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny. Obecnie blok przejmuje personel biały. Jak szacuje dyrekcja szpitala, taki rozruch nowego bloku może potrwać około miesiąca. Szpitalny Oddział Ratunkowy ma się przenieść do nowego bloku. Ma to potrwać około 14 dni. Wszystkie okoliczne szpitale oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zostały o tym fakcie powiadomione.

W tym czasie, w elbląskim szpitalu będą wykonywane tylko nagłe, ostre operacje, wymagające ratowania życia. Pierwsze zabiegi w nowym bloku miałyby się odbyć nawet już 2 styczna 2014 r.

- Można powiedzieć, że na 25-lecie szpitala zrobiliśmy sobie i mieszkańcom wspaniały prezent – dodaje Elżbieta Gelert.

Warto dodać, że to najważniejsze wydarzenie inwestycyjne w prawie 25-letniej historii placówki i prawdziwy krok milowy w przyszłość. Inwestycja warta jest 57 837 341,59 złotych dofinansowana ze środków UE. Sama budowa kosztowała 42 mln zł. Sprzęt wyposażenia bloku pochłonął 10 mln zł. Powierzchnia nowego pawilonu to około 11 tys. m2. Powierzchnia użytkowa stanowi około 5 tys. m2. Budynek posiada dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Na I piętrze zlokalizowany jest Blok Operacyjny z 8 salami operacyjnymi, salą wybudzeń i zapleczem. Na wysokim parterze znajduje się Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralna Sterylizatornia. Przy bloku znajduje się parking na około 40 samochodów. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Nowa infrastruktura i sprzęt na miarę XXI wieku pozwoli zwiększyć możliwości diagnostyczno-lecznicze, bezpieczeństwo pacjenta i warunki pracy pracowników.

- Trzeba zaznaczyć, że nowy blok operacyjny jest doskonale skomunikowany z całą resztą szpitala – mówi dyrektor Konrad Piechowiak.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu dzięki temu zwiększy znacząco, bo pięciokrotnie, powierzchnię OIOM-u (z 8 do 13 łóżek). Znacząco też poprawi się komfort osób odwiedzających pacjentów na tym oddziale. Same sale operacyjne w nowym bloku zajmą powierzchnię 1800 m2 (do tej pory było 600 m2). Każda z sal operacyjnych będzie miała większą o 10 metrów kubaturę, niż w starym bloku.

Jak szpital chce wykorzystać pomieszczenia w starym bloku operacyjnym? Dyrektor Elżbieta Gelert ma dwie koncepcje.

- Stary blok może nadal może spełniać swoje funkcje. Mogą tam odbywać się zabiegi. Jeśli jednak uda nam się pozyskać środki finansowe, wtedy zorganizujemy tam izbę przyjęć z diagnostyką – mówi dyrektor Elżbieta Gelert.

Nowy blok operacyjny nie poprawi jednak czasu oczekiwania na planowane zabiegi operacyjne. Jak informuje dyrektor Gelert, kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na rok 2014 nie został zwiększony. To powoduje, że operacje na rok 2014 zostaną na tym samym poziomie co w roku bieżącym. Czyli szpital planuje wykonać 13 000 operacji.

Szpital natomiast będzie zwiększał zatrudnienie w związku z nową inwestycją. Potrzebny jest dodatkowy personel pielęgniarski oraz technicy-informatycy.

+ 8 głosów: 12 (67%) 4 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ NoName
ponad rok temu ocena: 17%  2
Elbląskie media nawet o tym nie informują: http://radiogdansk.pl/index.ph...
odpowiedz oceń komentarz 1 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wiza
ponad rok temu ocena: 0%  1
Jak to dobrze, że mamy w Elblągu takie osoby jak pani Gelert i pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.