› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Kolonoskopia – warto skorzystać z imiennego zaproszenia na bezpłatne badanie

› bieżące ponad rok temu    25.11.2014
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
 fot. nadesłane

Do skrzynek pocztowych wielu elblążan i mieszkańców regionu trafiają imienne zaproszenia na bezpłatną kolonoskopię. Rozsyła je Ministerstwo Zdrowia w ramach realizowanego w całym kraju „Programu Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego”. Osoby, które otrzymały zaproszenie na takie badanie, mogą je wykonać w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.

Ministerialny program skierowany jest do osób w wieku 55- 64 lata - i nie jest to przypadkowy przedział wiekowy. Zważywszy, że rak jelita grubego atakuje najczęściej po 65. roku życia, odpowiednio wcześniejsze diagnozowanie pacjentów daje możliwość wykrycia u nich potencjalnych zmian nowotworowych. Jak wynika ze statystyk, u co czwartej osoby poddanej kolonoskopii między 55 – 64 rokiem życia lekarze wykrywają polipy – gruczolaki ( łagodne zmiany, mogące przekształcić się w raka). Dlatego warto skorzystać z zaproszenia Ministerstwa Zdrowia, tym bardziej, że badania diagnozujące raka jelita grubego wykonywane są w elbląskim szpitalu wojewódzkim niemal na bieżąco.

Na czym polega kolonoskopia?

Jest to badanie endoskopowe wykonywane jest za pomocą miękkiej, giętkiej rurki (kolonoskopu) wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej w kierunku jelita cienkiego. Urządzenie wyposażone jest w kamerę przesyłającą obraz wnętrza jelita grubego na monitor. Kolonoskopia jest badaniem nie tylko nowoczesnym, ale i bezpiecznym. Trwa zwykle 15 do 30 minut. Dla większości pacjentów badanie jest bezbolesne, jednak towarzyszyć mu mogą objawy dyskomfortu np. wzdęcie, uczucie parcia czy ucisku. U większości pacjentów wynik badania jest prawidłowy. Wykryte podczas kolonoskopii niewielkie polipy ( do 1 cm średnicy) zostają w trakcie badania usunięte i przekazane do oceny histopatologicznej. Większe polipy wymagają wycięcia w warunkach szpitalnych podczas osobnej, krótkiej hospitalizacji.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Badanie wymaga dokładnego oczyszczenia jelita grubego z zalegających w nim resztek pokarmowych. W tym celu, na kilka dni przed planowanym terminem badania, należy odebrać z Poradni Gastroenterologicznej naszego szpitala specjalny preparat oczyszczający i zastosować go wg załączonej instrukcji. Ze względów praktycznych w dniu poprzedzającym badanie dobrze jest pozostać w domu. Wszelkie wątpliwości, dotyczące np. równoległego przyjmowania stałych leków, pacjenci mogą omówić podczas poprzedzającej badanie wizyty w poradni.

Dlaczego należy skorzystać z badania?

Warto wiedzieć, że ani polipy, ani rak jelita grubego na ogół nie dają początkowo żadnych wyraźnych objawów. Choroba jest tym bardziej groźna, że rozwija się powoli, często przez kilkanaście lat. Zmiany nowotworowe powstają w wyniku zezłośliwienia zmian łagodnych (polipów - gruczolaków). Wykrycie i usunięcie ich we wczesnym stadium, podczas kolonoskopii właśnie, może więc zapobiec rozwojowi raka. Warto też pamiętać, że nowotwór wykryty we wczesnym stadium, niemal zawsze jest uleczalny. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie przebiega też łatwiej i jest bardziej skuteczne.

Statystyki nie kłamią

Rak jelita grubego to jeden z dwóch najczęściej występujących w naszym kraju nowotworów złośliwych. Co roku umiera na niego ponad 8 tysięcy Polaków. Każdego roku lekarze diagnozują ponad 14 tysięcy nowych zachorowań. Nowotwór jelita grubego uważny jest za chorobę cywilizacyjną, do jego powstania przyczyniają się m.in. nieodpowiednia dieta czy siedzący tryb życia. Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne.

W ramach ministerialnego „Programu Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego” Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu otrzymał 480 tys. zł. Pozwoli to na wykonanie tysiąca bezpłatnych kolonoskopii. Badania rozpoczęły się w październiku 2014 r. i trwać będą przez cały rok 2015. Na przyszły rok zaplanowano 700 kolonoskopii. Badania wykonywane będą w Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej WSZ.

Anna Kowalska
rzecznik prasowy WSZ w Elblągu

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.