› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dzień Walki z Otyłością w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

› bieżące ponad rok temu    25.10.2013
Joanna Siudak
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu zaprasza na akcję profilaktyczną z okazji przypadającego w dniu 24 października Światowego Dnia Walki z Otyłością. Możliwość bezpłatnego pomiaru tkanki tłuszczowej i cholesterolu, to tylko niektóre badania jakie przygotowali organizatorzy. Otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Choroba, która nie wymaga leczenia farmakologicznego, ale zmiany nawyków. Rozpocznijcie zmiany ze Szpitalem Wojewódzkim.

Akcja odbędzie się 26 października (w sobotę) 2013 roku w godzinach 8.00 – 13.00 w holu głównym szpitala. Podczas wydarzenia będzie można bezpłatnie zmierzyć poziom cholesterolu, cukru i ciśnienia tętniczego. Oprócz tego, Szpital przygotował pomiar tkanki tłuszczowej i BMI.

Otyłość przybiera rozmiary epidemii. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co czwarty 11-latek ma nadwagę. Złe nawyki żywieniowe, łatwa dostępność niezdrowej żywności, bary szybkiej obsługi na każdym kroku, a nierzadko sklepiki szkolne wyposażone w napoje gazowane i słodycze nie ułatwiają walki z nadwaga.

Nadwaga skutkuje szeregiem skutków zarówno zdrowotnych jak i psychospołecznych. Dzieci z nadwagą są wykluczane z grupy rówieśników, a konsekwencją tego jest izolacja i narastanie kompleksów. Społeczne postrzeganie otyłości wiąże się z przypisywaniem otyłym osób takich cech jak: leniwy, mniej zdolny, czy niemądry. Z czasem w osobach otyłych wykształca się wstyd związany z wyglądem. To prowadzi do narastania poczucia winy, rozżalenia i małej wartości siebie.

Najbardziej groźnym typem otyłości jest otyłość wisceralna, czyli nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Ta przypadłość niesie zagrożenie zaburzeń układów:

-krążenia: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca,

-pokarmowego: insulinoodporność, nowotwory jelita grubego i odbytnicy,

- moczowego: dna, -kostnego: choroba zwyrodnieniowa stawów,

- płciowego: torbielowatość jajników.

W leczeniu otyłości najważniejsza jest profilaktyka. Zapraszamy do wspólnego świętowania Światowego Dnia Walki z Otyłością z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.