› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Akcja profilaktyczna. Zadbaj o swoje serce nim będzie za późno

› bieżące ponad rok temu    29.09.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
 fot. Konrad Kosacz

Wykonuje średnio 72 uderzenia na minutę i jest nam niezbędne do życia. Mówi się też, że lokują się w nim nasze uczucia. Serce – organ o którym często zdarza nam się zapominać. Przypominamy zaś sobie o nim, kiedy zaczyna bić na alarm – bólem.

Serce noworodka zaraz po urodzeniu ma masę 20 gramów i bije z częstością ok. 120-160 uderzeń na minutę. Serce człowieka dorosłego waży niespełna pół kilograma i w warunkach prawidłowych w spoczynku wykonuje od 60 do 90 (średnio 72) uderzeń na minutę. W ciągu przeciętnego życia serce uderza 2,5 miliarda razy. W czasie jednego cyklu sercowego człowieka przez serce przetłaczana jest całkowita objętość krwi w krwiobiegu.

Serce zaczyna bić już 21 dnia od poczęcia. Krew krąży w nieskomplikowanym zamkniętym układzie naczyń, oddzielnym od krążenia matki.

W sobotę 28 września 2013 roku w holu głównym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego odbyła się akcja profilaktyczna związana właśnie z sercem. Obchody Światowego Dnia Serca organizowane są w ponad 120 krajach. Hasło tegorocznych obchodów brzmi „Kierunek – zdrowe serce”. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu Światowy Dzień Serca obchodzony był po raz dziewiąty.

- Chcemy zdopingować mieszańców naszego miasta do prowadzenia zdrowego stylu życia, a w szczególności do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, kontroli wagi swojego ciała, regularnego pomiaru ciśnienia krwi oraz rzucenia palenia – mówi Ewa Kućmierowska Edukator Zdrowia WSZ w Elblągu

Elblążanie mogli w sobotę skorzystać bezpłatnie z pomiarów: poziomu glukozy i cholesterolu, ciśnienia tętniczego, wagi i wzrostu z obliczaniem BMI, było można również sprawdzić zawartości tkanki tłuszczowej, skorzystać z porady ekspertów – lekarza kardiologa i dietetyka.

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (0)

  Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  dodaj komentarzbądź pierwszy!
  Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
  Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.